Zaloguj

TRUSKAWIEC

TRUSKAWIEC

Truskawiec to przedwojenne polskie uzdrowisko na zachodzie Ukrainy. Niespełna 30-tysięczne miasteczko mieszczące się w obwodzie lwowskim. Truskawiec leży w malowniczej dolinie, która otoczona jest ze wszystkich stron pasmem niskich wzgórz i gór Karpat Wschodnich. Posiada również 50 hektarowy Park Zdrojowy, w którym znajduje się m. in popiersie Adama Mickiewicza. W Truskawcu znajduje się obecnie ok. 30 sanatoriów z nowoczesna bazą diagnostyczno-leczniczą.
Historia uzdrowiska sięga XI wieku, gdy wokół źródeł leczniczych zaczęli osiedlać się ludzie. Oficjalna data założenia uzdrowiska Truskawiec to 1827 rok – wówczas to zaczęto wykorzystywać źródła wody do kąpieli mineralnych. Gdy w połowie XIX wieku galicyjskie uzdrowisko odwiedził arcyksiążę Karol Ludwik, młodszy brat cesarza Austrii i Węgier Franciszka Józefa, liczba kuracjuszy zaczęła gwałtownie rosnąć. W okresie międzywojennym Truskawiec był modnym i popularnym w Polsce uzdrowiskiem. Kilkakrotnie otrzymywał nagrody dla najlepszego sanatorium w kraju. Leczył się tutaj m.in. marszałek Józef Piłsudski, prezydent Stanisław Wojciechowski, premier Wincenty Witos oraz poeta Julian Tuwim.
Na terytorium Truskawca znajduje się 14 naturalnych źródeł mineralnych; Naftusia, Maria, Józia, Zosia, Bronisława i in. oraz złoża wspomnianego wosku górskiego ozokerytu.
Picie wody mineralnej Naftusi sprzyja usuwaniu drobnych kamieni z nerek, woreczka żółciowego, dróg moczowych i płciowych, normalizuje przemianę materii, chroni i odnawia komórki wątrobowe, posiada właściwości moczopędne, żółciopędne, usuwa procesy zapalne w nerkach, drogach moczowych, wątrobie, jelitach. Normalizuje przemianę materii, szczególnie u chorych na cukrzycę. Zapobiega odkładaniu się kamieni nerkowych. Reguluje zawartość cholesterolu we krwi. MARIA zawierająca chlorek i siarczan sodowy, zmniejsza wydalanie soku żołądkowego, zwiększa wydzielanie żółci łagodzi procesy zapalne, reguluje i poprawia pracę wątroby.
W Truskawcu do leczenia stosowane są jako jedyne w Europie okłady z OZOKERYTU: rodzaj błota, składającego się z glinki naftopochodnej i parafiny. Pomaga na schorzenia reumatyczne i kręgosłupa. W sanatoriach można zrobić badania: ogólne krwi, ogólne moczu, czynności wątroby, poziom cukru we krwi, kwas moczowy, białko całkowite, USG, EKG i in.. Można skorzystać z konsultacji: terapeuty, pediatry, stomatologa, ginekologa, endokrynologa, urolog, kardiologa, neurologa, dermatologa, okulisty, dietetyka.
W ofercie są również: kąpiele mineralne: węglowe, perełkowe, z ekstraktem z igliwia. Jest duży wybór zabiegów fizjoterapeutycznych: cynkowanie, elektroforezy, amplipuls, magnes, rura Quartz, UHF, darsonval oraz inhalacje: wodą mineralną, wyciągiem z rumianku i in.
W niektórych sanatoriach można skorzystać z kriosauny, tlenoterapi Hiperbarycznej (komora ciśnieniowa), laseroterapii skanerowej, hydromasażu dziąseł, masażu klasycznego, z prysznica Szarko, podwodnego masażu prysznice, drenaż limfatycznyego, terapii próżniowa, refleksoterapii z holteru, pomiar ciśnienia śródgałkowego, można zrobić test na Helicobacter, usuwanie brodawczaków, badanie znamion, dożylny wlew kroplowy. Jak również skorzystać z kuracji pijawkami czy hydrokolonoterapii. Podczas pobytu w sanatorium w czasie wolnym planowane są wycieczki fakultatywnie: całodzienna wycieczka do Lwowa, opera w Operze Lwowskiej, wyjście do Delfinarium w Truskawcu, wycieczka do Drohobycza rodzinnego miasta Brunona Schulza.

WALUTA: Obowiązującą walutą jest hrywna (UAH), Wymianę można zrobić na granicy lub w Truskawcu.
Początkowo Truskawiec należał do polskiej parafii św. Bartłomieja w Drohobyczu. W 1859 wybudowano kaplicę dla mieszkańców i wczasowiczów. Została ona konsekrowana przez biskupa przemyskiego. Parafia została erygowana 5 lutego 1938. Po II wojnie światowej Truskawiec znalazł się w granicach ZSRS. Komuniści znacjonalizowali kościół i w kolejnych latach go zniszczyli. Po upadku komunizmu kościół będący w ruinie oddano wiernym. Został odbudowany i w 2002 ponownie poświęcony.
TRUSKAWIEC - Sanatorium Truskawiecki
Sanatorium Truskawiecki

Terminy: 28.03.2019 - 19.10.2019

CENA: od 990 PLN

szczegóły oferty >>

TRUSKAWIEC - Sanatorium Perła Podkarpacka
Sanatorium Perła Podkarpacka

Terminy: 06.04.2019 - 25.11.2019

CENA: od 1 200 PLN

szczegóły oferty >>

TRUSKAWIEC - Willa Kamelia
Willa Kamelia

Terminy: 07.05.2019 - 10.10.2019

CENA: cena promocyjna 1150 zł /od osoby 

szczegóły oferty >>

TRUSKAWIEC - Sanatorium Szachtar
Sanatorium Szachtar

Terminy: 30.03.2019 - 27.10.2019

CENA: od 1 769 PLN

szczegóły oferty >>

TRUSKAWIEC - Sanatorium Karpaty
Sanatorium Karpaty

Terminy: 30.03.2019 - 27.10.2019

CENA: od 2 379 PLN

szczegóły oferty >>

TRUSKAWIEC - Hotel/Spa Royal Grand
Hotel/Spa Royal Grand

Terminy: 30.03.2019 - 27.10.2019

CENA: od 1 989 PLN

szczegóły oferty >>

TRUSKAWIEC - Hotel/Spa Royal Promenad
Hotel/Spa Royal Promenad

Terminy: 30.03.2019 - 27.10.2019

CENA: od 1 699 PLN

szczegóły oferty >>